Kominek w domowym salonie – warto?

Dla sporej grupy z nas możliwość odpoczywania przy domowym kominku, z wesoło skrzącym ogniem to wymarzona sprawa. Okoliczność ta to prawdziwe uosobienie domowego, romantycznego ogniska. Poskromienie ognia dla swoich potrzeb dla ludzi okazało się ogromnym sukcesem, wcale nie będzie nikogo dziwić więc to, że nawet po rozpowszechnieniu się technologii energii elektrycznej pragniemy ognia w domowym klimacie. Za wyjątkiem wspomnianego romantyzmu i światła będzie za sobą nieść tak upragnione ciepło. Nawet w erze tak powszechnego ogrzewania centralnego.

Kominek obecnie

Jeszcze jakiś czas temu kominek w odsłonie murowanej w domu był naprawdę pewnego typu wyznacznikiem statusu społecznego i kojarzył się jedynie z przywilejem dla bogatych. Dziś kominek zyskał mnóstwo nowocześnie pomyślanych oblicz. Firmy takie jak projektowanie kominków zasypują nas ciekawymi propozycjami na „domowe ognisko” i mogą nawet przyprawić o zawrót głowy.

Postaw na minimalizm i funkcjonalność

Kominek świetnie dopasuje się do każdego rodzaju wnętrza, możemy to zrobić z łatwością. Poza tym ogień przyciąga i wieczorem nawet najbardziej zagorzali miłośnicy siedzenia przed komputerem przyjdą przed nim posiedzieć. To wyjątkowe ciepło.

Ale są i minusy

Najbardziej oczywistym jest to, że ogień w domu to zawsze zagrożenie pożarowe i z kominkiem trzeba się obchodzić bardzo ostrożnie, zwłaszcza kiedy mamy małe dzieci. Kolejna rzecz to skonstruowanie właściwej wentylacji, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, bo gdy będzie za późno trzeba przewiercać się do piwnicy żeby ustalić odprowadzenie dymu i nie dopuścić do niewłaściwego stężenia czadu. Tak czy inaczej gdy mamy kominek, często trzeba wietrzyć pomieszczenia i komin. Nie tylko ze względu na przepisy, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo.

Jest rozwiązanie

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na tradycyjnie działający kominek to możemy alternatywnie skorzystać zawsze z kominka elektrycznego ogrzewanego płynnym paliwem. Do wyboru są również specjalnego typu ekrany, wyświetlające płomienie.

This entry was posted in Blog.